Problem rzadkiego zarostu

Przez wieki kształt zarostu na twarzy zmieniał się w zależności od panującej mody. Większość mężczyzn mogła poszczycić się gęstą brodą, jednak niektórzy posiadali jedynie rzadki włos na twarzy, nie pozwalający na pełne eksponowanie swojego owłosienia.

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

Zarost jest jednym z atrybutów męskości. Na pewno poszczególni chłopcy w okresie dojrzewania uważnie śledzą proces kształtowania się brody i podejmują pierwsze próby golenia. Nastolatkowie pragną chwalić się początkowym zarostem, ponieważ oznacza zainteresowanie u dziewczyn oraz znak dojrzałości. Jednak nie wygląda on jak u aktorów filmowych, a jak nierówno skoszona trawa. Dlaczego?

Z CZEGO WYNIKA RZADKI ZAROST NA TWARZY?

Problem, z którym musi mierzyć się część mężczyzn na świecie powiązany jest z cechami genetycznymi. Są one dziedziczone po przodkach i to od nich uzależniony jest stopień owłosienia. Warto dodać, że nie zawsze są przekazywane bezpośrednio w pierwszej linii, czasem zdarza się losowość poszczególnych cech genetycznych w innym pokoleniu. Przykładowo, geny dziadka z bujnym zarostem mogą być widoczne u wnuka pomijając jego ojca. Drugim ważnym źródłem problemu jest poziom testosteronu w organizmie. Im jest go więcej, tym gęściejsza będzie broda. Duża ilość tego hormonu wpływa także na szybsze wypadanie włosów na głowie. Istotną rolę odgrywają również tzw. receptory androgenowe, które rozsyłają hormon do różnych części ciała.

SPOSOBY NA POPRAWIENIE STANU OWŁOSIENIA TWARZY

W Internecie można trafić na wiele zmyślonych pomysłów. Wśród nich wyróżnia się dodatkowe zażywanie testosteronu, co nie jest zalecane, ponieważ może doprowadzi do komplikacji zdrowotnych. Jeśli broda rośnie wolno albo wcale, to jest to spowodowane kodem DNA, zatem niewiele można zrobić, aby przyśpieszyć porost lub gęstość. Warto jednak spróbować. Najlepsza jest cierpliwość i regularne golenie nawet małych kępek włosów, można także stosować wiarygodne preparaty na lepszy zarost. Dobrze by było też jeść posiłki bogate w witaminy i być aktywnym fizycznie.

 

You may also like...