Materiały stomatologiczne niezbędne w gabinecie dentysty

Wizyta u stomatologa

Leczenie stomatologiczne to składowa wielu instrumentów i różnorodnych materiałów wykorzystywanych podczas jednego zabiegu. Materiały stomatologiczne są narzędziami i elementami, które towarzyszą podczas całej wizyty w gabinecie dentystycznym, dzięki nim pacjent może na długo pożegnać się z ubytkiem lub zapobiec bólom zęba.

Oprócz nich, stomatolog korzysta również z rękawiczek, kubeczków, serwet stomatologicznych, gazików, czy maseczek na twarz. Wszystko to po to, aby zachować higienę na najwyższym poziomie. Ponadto w każdym gabinecie wszystkie narzędzia poddawane są każdorazowej dezynfekcji.

Zabieg stomatologiczny

Jeśli podczas wizyty w gabinecie stomatolog zauważy u pacjenta ubytek lub jakąś chorobę zęba, decyduje o zastosowaniu wypełnienia w postaci plomby lub lekarstwa. Do wypełnienia można użyć różnych substancji (w zależności od rodzaju ubytku): tymczasowych, specjalnych (dla dzieci), utwardzanych światłem lub utwardzanych chemicznie.

Do ochrony miazgi zębowej pacjenta, stomatolog stosuje specjalny cement stomatologiczny. A wspomagając swoją pracę, korzysta z dobrodziejstw nowoczesnej technologii i używa specjalnych kamer pozwalających dokładnie obejrzeć i ocenić stan uzębienia pacjenta.

Nowoczesne wypełnienia

Niegdyś ubytki uzupełniane bywały mieszanką różnych metali – amalgamatem, uzyskiwanym poprzez użycie wstrząsarki do amalgamatu. Cechowała go srebrna barwa i niezbyt estetyczny wygląd. Na szczęście obecnie wykorzystywany jest zupełnie inny materiał stomatologiczny, dzięki czemu pacjent może pochwalić się zębami o jednolitym odcieniu.

Obecnie stomatolodzy wykorzystują kompozyty renomowanych marek (dostępne w sklepie i hurtowni stomatologicznej www.terradent.pl). Nowoczesne wypełnienia wyglądają zupełnie tak jak ząb naturalny, dzięki czemu jakakolwiek ingerencja w szkliwo jest prawie całkowicie nie do zauważenia gołym okiem. Praktycznie takie kompozyty są widoczne w zębie jedynie na zdjęciach RTG.

You may also like...