Flunarizinum na zawroty głowy: działanie, skutki uboczne i wskazania do stosowania tego leku

Flunarizinum jest lekiem stosowanym w leczeniu zawrotów głowy, a w szczególności w przypadku choroby Menière’a. Jak działa ten lek? Jakie są skutki uboczne jego stosowania? Kiedy warto rozważyć podjęcie leczenia Flunarizinum?

Mechanizm działania Flunarizinum

Flunarizinum działa na układ nerwowy, hamując przepływ wejściowy jonów wapnia do komórek neuronalnych, co prowadzi do zmniejszenia pobudzenia nerwowego i zmniejszenia dolegliwości związanych z zawrotami głowy. Lek ten wchodzi w skład grupy leków zwanych antagonistami kanałów wapniowych.

Wskazania do stosowania Flunarizinum

Lek ten zalecany jest w przypadku choroby Menière’a, która charakteryzuje się napadami zawrotów głowy, szumem w uszach, uczuciem pełności w uchu i stopniowym pogorszeniem słuchu. Może być również stosowany w przypadku innych stanów, takich jak migrena lub zawroty głowy związane z nadmierną pobudliwością układu nerwowego.

Dawkowanie i sposób podawania

Flunarizinum jest dostępny w postaci tabletek i powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza lub instrukcją dołączoną do opakowania. Zwykle zaleca się przyjmowanie jednej tabletki dziennie, podczas lub po posiłku, ze szklanką wody.

Skutki uboczne stosowania Flunarizinum

Niestety stosowanie Flunarizinum może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej wymieniane to: senność, zmęczenie, bóle głowy, omdlenia, suchość w ustach, zaburzenia łaknienia i przemijające zaburzenia widzenia. Skutki uboczne zwykle ustępują po kilku dniach stosowania, ale w przypadku nasilenia się dolegliwości należy skontaktować się z lekarzem.

Podsumowanie

Flunarizinum to lek stosowany w leczeniu zawrotów głowy, szczególnie w przypadku choroby Menière’a. Hamowanie przepływu wapnia do komórek neuronalnych prowadzi do zmniejszenia pobudzenia nerwowego i zmniejszenia dolegliwości związanych z zawrotami głowy. Lek ten może powodować skutki uboczne, takie jak senność, zmęczenie, bóle głowy lub przemijające zaburzenia widzenia, dlatego przed rozpoczęciem leczenia warto skonsultować się z lekarzem.

You may also like...