Mapa szczepień w Europie: dostępne informacje i zasoby dotyczące programów szczepień w różnych krajach

Wraz z pojawieniem się pandemii koronawirusa, programy szczepień stały się priorytetem na całym świecie. W Europie każdy kraj podjął indywidualne wysiłki w celu zapewnienia swoim mieszkańcom dostępu do szczepień. Informacje na temat programów szczepień są dostępne w Internecie, jednak artykuł ten ma na celu skondensowanie tych informacji i dostarczenie ich w jednym miejscu.

1. Dostępność szczepionek w Europie

Choć szczepionki przeciwko COVID-19 nie są jeszcze dostępne dla wszystkich Europejczyków, ich produkcja stale rośnie, co oznacza, że wkrótce będzie więcej szczepionek do podania. W Europie dostępne są obecnie szczepionki Pfizer-BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson oraz AstraZeneca, z kolejnymi w drodze.

1. Mapa szczepień w Europie

Na całym świecie stworzono różne mapy szczepień, pozwalające na śledzenie postępów programów szczepień. Takie mapy można znaleźć na stronach internetowych rządowych organów oraz UE. Najważniejsze informacje, jakie można na nich znaleźć, to liczba zaszczepionych osób w każdym kraju, liczba dostępnych dawek szczepionek oraz tempo postępów w szczepieniach.

1. Programy szczepień w różnych krajach

Każdy kraj Europy ma swój własny program szczepień, który określa, kto ma pierwszeństwo w otrzymaniu szczepionki. W wielu krajach szczepienia są oferowane najpierw dla pracowników służby zdrowia, osób powyżej 65 roku życia oraz osób z chorobami przewlekłymi.

Poniżej przedstawiamy programy szczepień w kilku wybranych krajach:

– W Polsce: pierwszeństwo w szczepieniach mają pracownicy służby zdrowia, osoby powyżej 70 roku życia oraz osoby z chorobami przewlekłymi
– We Francji: szczepienia oferowane są w pierwszej kolejności dla pracowników służby zdrowia i osób powyżej 75 roku życia
– W Niemczech: pierwszeństwo w szczepieniach mają osoby powyżej 60 roku życia, pracownicy służby zdrowia oraz osoby z chorobami przewlekłymi
– W Hiszpanii: pierwszeństwo mają osoby powyżej 60 roku życia, pracownicy służby zdrowia oraz osoby z chorobami przewlekłymi

1. Jak sprawdzić, kiedy zostaniesz zaszczepiony

W większości krajów szczepienia są dostępne bezpłatnie, jednak nie wszyscy mieszkańcy będą mieli dostęp do nich jednocześnie. Aby dowiedzieć się, kiedy zostaniesz zaszczepiony, warto skorzystać z narzędzi dostępnych na stronach rządowych organów lub skontaktować się z odpowiednimi urzędami, np. służbami zdrowia.

1. Czy szczepienie jest bezpieczne?

Wszystkie szczepionki uczestniczące w programach szczepień przeciw COVID-19 zostały poddane rygorystycznym testom i dopiero po uzyskaniu pozytywnych wyników tych badań zostały dopuszczone do użytku. Szczepienie jest uważane za bezpieczne dla większości ludzi, jednak każda decyzja co do szczepienia powinna być oparta na konsultacji z lekarzem.

You may also like...