Ksylitol: kalorie w 100g i właściwości zdrowotne tego naturalnego substytutu cukru

Ksylitol – słodki, ale zdrowy zamiennik cukru

Ksylitol to naturalny zamiennik cukru, którego popularność stale rośnie. Co ciekawe, jest on także stosowany w przemyśle kosmetycznym jako środek nawilżający oraz w przemysłach farmaceutycznym i spożywczym jako środek zmniejszający ryzyko próchnicy.

Ile kalorii zawiera ksylitol?

W przeciwieństwie do zwykłego cukru, ksylitol nie zawiera pustych kalorii. W 100g ksylitolu znajdziemy około 240 kcal, co stanowi około 40% mniej niż w przypadku tradycyjnego cukru. Dzięki temu jest to popularny zamiennik cukru w diecie osób z problemami z nadwagą lub cukrzycą.

Właściwości zdrowotne ksylitolu

1. Chroni zęby

Ksylitol może zmniejszyć ryzyko próchnicy i chorób dziąseł poprzez hamowanie tworzenia się bakterii w jamie ustnej. W efekcie, bakterie te nie wydzielają kwasu, który uszkadza szkliwo i prowadzi do kariery.

1. Reguluje poziom cukru we krwi

Dzięki temu, że ksylitol nie powoduje gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi, jest odpowiednim zamiennikiem cukru dla osób z cukrzycą lub innymi problemami z gospodarką cukrową organizmu.

1. Poprawia funkcjonowanie jelit

Ksylitol wykazuje działanie prebiotyczne, co oznacza, że korzystnie wpływa na rozwój korzystnych mikroorganizmów w jelitach oraz redukuje dokuczliwe objawy związane z zaburzeniem trawienia.

1. Redukuje ryzyko zawału serca

Kilka badań sugeruje, że ksylitol może pomóc w redukcji poziomu cholesterolu oraz triglicerydów we krwi, co z kolei zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

1. Poprawia funkcjonowanie układu moczowego

Ksylitol może pomóc w leczeniu niektórych chorób układu moczowego, takich jak np. infekcje dróg moczowych. Dzięki działaniu antybakteryjnemu, może również zapobiegać nawrotom infekcji.

Jak wykorzystać ksylitol w kuchni?

Ksylitol można stosować w dowolny sposób, w którym używalibyśmy normalnego cukru. Można go dodawać do kaw i herbat, wypieków, a nawet do stosowanych w kuchni słonych potraw. Jednak należy pamiętać, że w przeciwieństwie do cukru, ksylitol ma słodszy i chłodny smak. Dlatego warto próbować różnych proporcji, aby znaleźć idealną ilość do własnych preferencji smakowych.

Podsumowując, ksylitol to idealny wybór dla osób, które chcą korzystać ze słodzików, ale jednocześnie dbać o swoje zdrowie. Dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym i mniejszej liczbie kalorii jest wartościowym zamiennikiem cukru w diecie.

You may also like...