Ból po lewej stronie w podbrzuszu: możliwe przyczyny i kiedy zwrócić się do lekarza

Bóle po lewej stronie brzucha często nakłaniają do złożenia wizyty u lekarza. Możliwe przyczyny bólu w podbrzuszu są liczne i różnorodne, w zależności od wieku, chorób współistniejących i innych czynników. Niestety, samoocena choroby może być trudna lub niemożliwa, a lekceważenie stanu może doprowadzić osoby do groźnych powikłań.

Zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego to zapalna choroba dróg moczowych, która może skutkować bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu. Często towarzyszy mu odczuwalny ból w podbrzuszu, a także częstomocz, nagłe potrzeby oddania moczu i krwiomocz. Zapalenie pęcherza moczowego zwykle leczy się antybiotykami.

Choroba Crohna

Choroba Crohna jest chorobą zapalną jelit, która może objawiać się różnymi dolegliwościami, w tym bólem brzucha i niestrawnością. Podczas choroby układ odpornościowy atakuje błonę śluzową jelit, co prowadzi do powstania przetok i innych stanów zapalnych. Choroba Crohna nie ma leczni, ale często można ją skutecznie kontrolować lekami i zmianami w diecie.

Nadpobudliwość jelit

Nadpobudliwość jelit to zespół objawów, takich jak ból, skurcze, wzdęcia i niestrawność, związanych z zaburzeniem ruchu jelit. Przyczyny nadpobudliwości jelit są nieznane, ale mogą obejmować stres, czynniki pokarmowe i nieprawidłowości metaboliczne. Leczenie obejmuje zmiany w diecie, niektóre leki i terapia behawioralna.

Ropień jajnika

Ropień jajnika to choroba, która zwykle dotyczy kobiet w wieku płodnym i charakteryzuje się infekcją bakteryjną jajnika. Objawy ropnia jajnika mogą obejmować ból w okolicy podbrzusza, gorączkę, nudności i wymioty. Leczenie ropnia jajnika wymaga zwykle szpitalizacji i leków przeciwbakteryjnych.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego to stan zapalny wyrostka robaczkowego, który prowadzi do silnego bólu w prawym dolnym kwadrancie brzucha. W rzadkich przypadkach ból może wystąpić po lewej stronie podbrzusza. Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego obejmują również nudności, wymioty i gorączkę. Leczenie wymaga zwykle natychmiastowej operacji.

Kiedy zwrócić się do lekarza?

Ból w podbrzuszu może być oznaką poważnej choroby. W przypadku nagłego i intensywnego bólu należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Inne objawy, które wymagają pilnej pomocy medycznej, obejmują krwawienia z pochwy, gorączkę, zawroty głowy i trudności z oddychaniem. W przypadku innych niż nagłe objawów, kierujących się do lekarza należy poszukiwać, jeśli ból utrzymuje się przez długi czas lub jest ciągły, połączony z zwiększonym urynowaniem lub krwawieniem z pochwy.

You may also like...