Nagła opuchlizna pod okiem: przyczyny, domowe leczenie i kiedy zwrócić się do lekarza

Nagła opuchlizna pod okiem: przyczyny, domowe leczenie i kiedy zwrócić się do lekarza

Opuchlizna pod okiem może być nie tylko nieestetyczna, ale też niebezpieczna dla zdrowia. Dowiedz się, co może być przyczyną tego zjawiska, jak zapobiegać i leczyć opuchliznę w domu, oraz kiedy należy szukać pomocy medycznej.

Przyczyny opuchlizny pod okiem

1. Sen – zbyt mało snu, zmiana rytmu snu, niewygodna pozycja podczas spania, powodują, że krew gromadzi się pod skórą, tworząc opuchliznę.

1. Alergie – podrażnienie, skórne lub pokarmowe, może powodować opuchnięcie skóry wokół oczu.

1. Urazy – uderzenie lub skaleczenie z bardzo cienką igłą, tak jak w przypadku iniekcji, może jedynie potęgować opuchliznę pod okiem.

1. Choroby – choroby reumatyczne, zapalenie tarczycy, zapalenie błony śluzowej mają tendencję do obrzęku.

1. Składniki odżywcze – Białka i witamina A są ważne dla prawidłowego utrzymania napięcia skóry. Ich brak może prowadzić do opuchnięcia, a następnie do powszechnie znanego worka pod okiem.

Domowe leczenie:

1. Lodować – zwęża naczynia krwionośne, redukuje opuchliznę i łagodzi ból.

1. Zastosować świeże plasterki ziemniaków, ogórka, a nawet mleka – zawierają składniki, które mają działanie przeciwzapalne i łagodzące.

1. Pij dużo wody, aby zachować prawidłowy poziom nawilżenia organizmu.

1. Stosuj kremy korygujące pod oczy, które zawierają składniki, które łagodzą opuchliznę.

Kiedy należy szukać pomocy medycznej?

Jeśli opuchlizna pod okiem pojawia się bez wyraźnej przyczyny, utrzymuje się przez dłuższy czas lub jest bardzo silna, należy szukać pomocy medycznej. Może to bowiem świadczyć o poważniejszym problemie zdrowotnym, na przykład chorobie nerek, chorobie tarczycy lub chorobie serca. Lekarz może zalecić odpowiednie badania, które pomogą w ustaleniu przyczyny opuchlizny i odpowiednim leczeniu.

You may also like...