Białko ziemniaka w żywieniu trzody – łatwostrawne białko i doskonałe wyniki hodowli!
Stosowanie parowanych ziemniaków jeszcze kilkanaście lat temu było bardzo powszechnie spotykane. Wiadomo przecież, że nic tak nie wpływa na smak mięsa jak gorące ziemniaki! Obecnie nie stosuje się już tego sposobu, ponieważ jest on nieekonomiczny, pracochłonny a przy dużych gospodarstwach po prostu niemożliwy! Odpowiednikiem ziemianka jest białko ziemniaczane. To doskonały surowiec, ponieważ cechuje się między innymi:
- idealnym zbilansowaniem aminokwasów
- łatwo przyswajalnym białkiem
- wysoką strawnością
Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat białka ziemniaczanego i kiedy oraz czy w ogóle warto wprowadzić go do żywienia trzody!
Białko ziemniaka jakie ma wartości odżywcze?
Koncentraty białek ziemniaczanych są wolne od solanin, które występują natomiast w bulwach ziemniaka. Białko ziemniaczane jako surowiec zawiera w swoim składzie od 60% do 80% białka, które jest wysokostrawne. Można śmiało stwierdzić, że surowiec o którym mowa jest najbardziej wartościowym źródłem białka pochodzenia roślinnego i z powodzeniem może konkurować z importowaną soją oraz paszami pochodzenia zwierzęcego. Surowiec białkowy, o którym mowa zawiera też aminokwasy egzogenne takie jak:
- lizyna
- treonina
Aminokwasy te są niezbędne, gdyż organizmy zwierzęce, podobnie jak ludzkie nie potrafią ich syntetyzować. Ponadto, białko ziemniaka jest wolne od GMO, dlatego mimo wysokiej ceny za tonę będzie to doskonały produkt paszowy dla hodowli, która musi spełniać wymogi produkcji NON GMO. Może być ono też stosowane jako produkt w całości hipoalergiczny. W białku ziemniaka nie występuje drażniący zapach, nie ma też mocnego smaku, który mógłby zniechęcić zwierzęta. Wyróżnia się dużą smakowitością i jest przez to chętnie zjadany. Z racji doskonałej przyswajalności może być podawany zwierzętom z problemami układu pokarmowego, ale trzeba pamiętać, aby stosować się do dawek zaleconych przez producenta.
Białko ziemniaczane – czy podawanie dla tuczników jest opłacalne?
Ze względu na to, że tona surowca to koszt ponad 6 tysięcy złotych, białko ziemniaka może być oczywiście podawane tucznikom, ale najczęściej jest to rozwiązanie mało opłacalne. Białko to sprawdzi się doskonale na początkowym etapie chowu, także w przypadku drobiu rzeźnego. Hodowcy trzody mogą uwzględnić podawanie białka z ziemniaka w szczególności dla prosiąt i warchlaków. Podawanie tego surowca wpływa korzystnie na masę zwierząt i powoduje znaczne skrócenie czasu hodowli. Zdecydowanie poprawia też smak mięsa i jednocześnie produkty hodowli mogą być oznaczone jako NON GMO, jeśli skarmianie w sposób stały jest prowadzone według wytycznych dla hodowli NON GMO.
Podsumowanie:
Białko ziemniaka daje szereg korzyści hodowcom – przyczynia się do skrócenia czasu chowu i gwarantuje dobre zdrowie stada. Jest niezastąpione zwłaszcza na początkowym etapie, przy skarmianiu prosiąt. Wysoka cena w tym przypadku przekłada się na jakość: jest to surowiec ekologiczny o wysokich walorach odżywczych.
Najnowsze komentarze