Gekon lamparci- hodowla, wymagania

Gekon lamparci jest zwierzęciem dość łatwym w hodowli domowej. Nie ma zbyt wygórowanych wymagań, a jego obecność nie nakłada na opiekuna wielu uciążliwych obowiązków. Zeby jednak dożył w zdrowiu i dobrym samopoczuciu starości (czuli około 15-20 lat), należy mu zapewnić odpowiednie warunki bytowania.

Terrarium

Terrarium dla gekona lamparciego powinno zapewniać mu warunki maksymalnie zbliżone do tych występujących w jego naturalnym środowisku. Przede wszystkim zwierzę to potrzebuje dość wysokich temperatur. W przeciwieństwie do np. gekona orzęsionego- nie wystarcza temperatura pokojowa, konieczne jest zainstalowanie w terrarium dodatkowego ogrzewania, zapewniającego około 35-40 stopni w najcieplejszym miejscu i około 20 w najchłodniejszym. Jeśli terrarium nie stoi w mocno oświetlonym miejscu- trzeb je także doświetlać za pomocą lampy przez 12 godzin na dobę.
Terrarium powinno zapewniać odpowiednią wymianę powietrza, dlatego konieczne są otwory wentylacyjne, które jednak nie powinny być zbyt duże, żeby nie powodować przeciągów.
Obowiązkowym elementem wyposażenia są kryjówki, pozwalające na schronienie się zwierzęcia. Najlepiej urządzić je w chłodniejszych częściach terrarium. Za kryjówkę może służyć, przewrócone do góry dnem pudełko z wyciętym otworem, rolka po ręczniku kuchennym, można również kupić bardziej estetyczne, profesjonalne kryjówki- w zależności od chęci, upodobań i zasobności portfela hodowcy.
Terrarium dla gekona lamparciego powinno tez posiadać półki skalne lub inne elementy dekoracji pozwalające na wspinanie się. Dno należy wysypać ściółką, która mogą stanowić kamienie, kawałki kory, a w ostateczności ręczniki papierowe. Piasek i drobne żwirki nie są dobrym wyborem, ponieważ zwierze często je zjada, co może doprowadzić do problemów zdrowotnych,

Żywienie i codzienna opieka

Gekony lamparcie należy karmić raz na 2-3 dni, podając im żywe owady. Codziennie trzeba dostarczać im świeżą wodę i usuwać z terrarium nieczystości. Dodatkowo, należy dbać, żeby w terrarium dla gekona lamparciego znalazło się miejsce o dużej wilgotności- może to być kryjówka, która regularnie zraszamy wodą albo miseczka wyłożona mchem.

 

You may also like...